pielęgnacja-włosow.jpgNa co dzień nie zastanawiamy się szczegółowo nad tym, co może zniszczyć nasze włosy. Znamy ogólne zasady pielęgnacji włosów, dobieramy odpowiednie kosmetyki, staramy się nie nakładać na włosy mocno obciążających produktów i wydaje nam się, że to wystarcza. Poniższy ranking rzeczy, które najbardziej niszczą nasze włosy może być zaskoczeniem.

Czego nie powinniśmy robić włosom? Co niszczy włosy najbardziej?

1. Rozjaśnianie włosów

Pierwsze miejsce nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Największą destrukcją dla naszych włosów jest rozjaśnianie, które nieumiejętnie wykonane gwarantuje spalenie włosów. Nie da się ich już po takim zabiegu uratować.

2. Trwałe kręcenie/prostowanie

Na podium znalazła się również trwała, która jest równie mocno niszcząca, choć zapewne nie na każde włosy zadziała tak samo. Tutaj też wiele zależy od umiejętności osoby, która wykonuje trwałą. Słabe włosy po trwałej będą wyglądały jak miotła.

3. Farbowanie włosów

Zaszczytne, trzecie miejsce zajmuje farbowanie włosów, czyli kolejny z chemicznych zabiegów. Dobranie nawet najbardziej delikatnej farby do włosów nie uchroni nas przed jej wpływem na włosy. Nie wspominając o zabiegu koloryzacji wykonywanym przez amatorki.

4. Stylizacja termiczna

Nie da się zaprzeczyć temu, że wysoka temperatura to nic dobrego dla naszych włosów. Wielkiej szkody nie wyrządzi sporadyczne użycie lokówki lub prostownicy, jednak częste (szczególnie codzienne) stylizowanie włosów na ciepło może je bardzo zniszczyć.

5. Używanie suszarki

Mniej inwazyjna dla włosów, ale równie niebezpieczna jest suszarka. Włosy, które dzień w dzień narażone są na suszenie gorącym powietrzem, będą przesuszały się szybko. Niszczące działanie suszarki można ograniczyć susząc zimnym lub tylko delikatnie ciepłym powietrzem.

6. Tarcie włosów ręcznikiem

Wycieranie włosów ręcznikiem przez pocierane i targanie to już przyzwyczajenie wielu kobiet. Niestety taki sposób traktowania włosów może powodować ich uszkodzenie – poza rozdwajaniem końcówek, łamaniem i wyrywaniem włosów, w ten sposób łatwo o rozchylenie łusek włosów.

7. Używanie produktów z alkoholem

Największe prawdopodobieństwo znalezienia alkoholu w składzie występuje w przypadku kosmetyków do stylizacji np. lakierów lub pianek. Zbyt częste używanie produktów z alkoholem powoduje wysuszanie, matowienie i ogólne osłabienie kondycji włosów.

8. Czesanie włosów na mokro

Może wydawać się, że czesanie nie ma wielkiego wpływu na stan włosów. Niestety rozczesywanie mokrych włosów działa podobnie jak tarcie ręcznikiem. Włosy należy rozczesywać na sucho, choć jest od tej reguły wyjątek – kręcone włosy.

9. Spanie z rozpuszczonymi/mokrymi włosami

W trakcie snu nasze włosy są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne – możemy je wówczas wyrwać, połamać i zniszczyć ich strukturę. Największe spustoszenie na włosach sieje spanie z mokrymi kosmykami i nie związanymi włosami.

10. Spinanie włosów nieodpowiednimi gumkami

Mówi się, że spinanie włosów samo w sobie jest dla włosów nieodpowiednie. Dużo istotniejsze są jednak artykuły, których używamy do spinania. Najbardziej niebezpieczne są gumki z metalowymi elementami, które mogą zaczepiać i wyrywać włosy.