Co to jest olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to obecnie jedna z najpopularniejszych metod pielęgnacji stosowanych we fryzjerstwie. Pomaga zachować pasemkom ładny wygląd i w bardzo krótkim czasie zregenerować uszkodzone włosy. Do zabiegu dobrać trzeba taki olejek do włosów, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Ważne jest również określenie porowatości włosów.

Jakie efekty przynosi olejowanie włosów?

Olejowanie włosów daje nie tylko wizualne efekty. Pielęgnuje także włosy od środka. Pasemka stają się gładkie, miękkie w dotyku i lśniące; są również bardziej podatne na układanie i modelowanie. Olejowanie włosów to zabieg, który odżywia, regeneruje i zabezpiecza włosy przed promieniowaniem słonecznym. Jeżeli przeprowadzamy go regularnie, możemy zmienić porowatość włosów z wysokoporowatych na niskoporowate lub włosy o normalnej porowatości.

To, jakie rezultaty przyniesie olejowanie włosów, zależy także od tego, jaki olejek do włosów wybierzemy. Wybór ten uzależnić musimy od porowatości włosów. Włosy niskoporowate „lubią” olejki z małymi cząsteczkami, a włosy wysokoporowate – z większymi. Im większe jest odchylenie łusek od rdzenia włosa, tym większą ilość kosmetyku (w tym olejku) on „wypije”. Dla polepszenia kondycji włosów warto poznać także podział olejków. Wyróżnia się oleje jednonienasycone, wielonienasycone i nasycone. Oleje jednonienasycone, w których występuje duża zawartość kwasu Omega – 9, to: olejek z awokado, oliwa z oliwek, olej makadamia, olejek arganowy. Oleje wielonienasycone z dużą zawartością kwasów Omega – 3 i Omega – 6 to: olejek z wiesiołka, olej lniany, olejek sojowy, olejek konopny. Zaś oleje nasycone to inna nazwa maseł kosmetycznych.

Na czym polega olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to takie nakładanie olejków, które ma odbudować zniszczone włosy i ochronić je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zabieg można przeprowadzać jako część metody OMO lub jako samodzielny zabieg pielęgnacyjny. Wyróżnia się olejowanie włosów na: sucho, mokro, mgiełkę, odżywkę, w misce i na serum w sprayu.

Olejowanie włosów na sucho to najbardziej podstawowa metoda pielęgnacyjna. Polega na nałożeniu oleju na suche włosy, jeszcze przed myciem. Olejek nanosi się od połowy długości włosów, z uwzględnieniem miejsc najbardziej zniszczonych. Następnie bardzo dokładnie należy umyć skórę głowy. Olejowanie włosów na mokro rozpoczyna się od umycia lub zwilżenia włosów. Potem nanosi się olejek do włosów, zakłada się foliowy czepek i ręcznik, a po upływie 30 minut myje się głowę delikatnym szamponem.

Olejowanie włosów na mgiełkę wymaga przygotowania własnego kosmetyku pielęgnacyjnego. Do buteleczki z atomizerem wlewamy olejek do włosów oraz jeden z kosmetyków nawilżających (kwas hialuronowy, aloes) lub proteiny (można kupić je w aptekach). Olejowanie włosów na serum w sprayu polega na połączeniu olejku, wody i ulubionej odżywki lub maseczki w proporcjach 1:1:1. Płyn przelewa się do butelki z atomizerem, by lepiej można było aplikować powstałą w ten sposób miksturę.