Farbowanie i rozjaśnianie włosów w domu – jak zrobić to poprawnie?
Nie trzeba biec do salonu fryzjerskiego, ani nie trzeba mieć fryzjerskich umiejętności, aby ufarbować włosy. Kolor swoich pasemek może zmienić każda z nas w domowym zaciszu. Jednak do tego zabiegu potrzebne są pewne kosmetyki i akcesoria, a także znajomość kilku prostych trików.
Na początek powinnyśmy określić poziom kolorystyczny i odcień aktualnej barwy włosów. W tym celu musimy przyjrzeć się długościom, czyli włosom już rozjaśnionym lub pofarbowanym. Potem oceniamy nasz naturalny kolor; to ten, który występuje na włosach przy skórze głowy. Im ciemniejszy jest nasz naturalny kolor włosów, tym trudniej będzie nam dobrać jasną barwę farby. Trzeba także pamiętać, że niektóre typy włosów są bardziej podatne na rozjaśnianie lub farbowanie, a inne nie.
To, jaką farbę wybierzemy, zależy od naszego naturalnego koloru.
Jeżeli pasemka mają kolor jasnobrązowy lub są w kolorze jasnego blondu, to do otrzymania jeszcze jaśniejszej barwy zastosujmy farbę trwałą. Podczas rozjaśniania takim kosmetykiem, nie będziemy musiały użyć rozjaśniacza. Chodzi tu o farby superrozjaśniające marki Wella Koleston lub L’Oreal Majirel.
Podczas rozjaśniania włosów ważną rolę odgrywa utleniacz. Jego stężenie dobieramy w zależności od naszego naturalnego koloru pasemek. I tak: utleniacz o stężeniu 6% rozjaśnia włosy o jeden lub dwa tony; 9% utleniacz daje rozjaśnienie o dwa lub trzy tony; rozjaśnienie o trzy lub cztery tony zapewnia utleniacz o stężeniu 12%. Pamiętaj, że farby superrozjaśniające nie wymagają użycia utleniacza – zmieniają kolor włosów o cztery i pół tonu.
Podczas rozjaśniania naturalnych włosów kolor zawsze będzie się ocieplał. Jeżeli chciałybyśmy uzyskać chłodne odcienie, wybierajmy produktu utleniające lub farby w jeszcze chłodniejszym odcieniu. Im ciemniejsze są nasze naturalne włosy, tym trudniej uzyskać chłodny odcień.
Zanim zaczniemy rozjaśniać włosy, musimy przygotować akcesoria i mieszankę farb. Do domowego farbowania włosów potrzebne będą: miseczki, w których przygotujemy farby; płaski pędzelek do nakładania produktu na włosy; lateksowe rękawiczki, które ochronią nasze dłonie przed zabrudzeniem; klamrę do spinania włosów; stare ubranie; szczotkę lub grzebień, którym dokładnie rozczeszemy włosy. Następnie włosy dzielimy na kilka mniejszych sekcji i ciasno upinamy na górze głowy. Wystające pasemka i niesforne włoski nie mogą przeszkadzać nam w farbowaniu. Potem należy przygotować mieszankę farbującą według zaleceń producenta opisanych na opakowaniu.
Jeżeli farbujemy włosy po raz pierwszy, dobrze jest wykonać próbę uczuleniową. W ten sposób zmniejszymy ryzyko wystąpienia alergii i podrażnień. Włosy przeznaczone do koloryzowania mogą być nieco przetłuszczone. Sebum utworzy warstwę ochronną, która zabezpieczy pasemka i skórę głowy przed ewentualnym niepożądanym działaniem farby. Koloryzowane sekcje włosów nie mogą być zbyt grube – powinny mieć szerokość około 1,5 cm. Po nałożeniu mieszanki farbującej zrób kok, wydziel kolejne pasemka i znów zrób kok. Farbę na włosach należy trzymać tak długo, jak zaleca producent. Na koniec pasemka i skórę głowy myjemy dwa razy tak, aby dokładnie spłukać nadmiar farby.