pielęgnacja-włosów.jpgŁupież to jedna z wielu dokuczliwych chorób włosów, które dotykają tysiące kobiet. Nieodpowiednia pielęgnacja włosów z tendencją do pojawiania się łupieżu nie przyniesie poprawy, a może nawet zaszkodzić. Jak pogodzić walkę z tym dermatologicznym schorzeniem z pielęgnacją? Jak dbać o włosy z łupieżem?

Najważniejszym krokiem w walce z łupieżem jest zebranie informacji na temat choroby. Wiedząc, na czym polega schorzenie, będziemy lepiej rozumieć potrzeby skóry głowy. Łupież to drobnopłatkowe złuszczanie naskórka, któremu może towarzyszyć słabsze lub silniejsze przetłuszczanie włosów. O ile złuszczanie naskórka to całkowicie naturalny proces, o tyle problem zaczyna się, gdy naskórek złuszcza się zbyt często, zbyt szybko i w za dużych ilościach.

Nierzadko towarzyszy temu podrażnienie skóry, swędzenie i suchość.

Istnieje wiele przyczyn powstawania łupieżu. Tłusty łupież pojawia się na głowie w wyniku zbytniego przetłuszczania się włosów. Łojem żywią się naturalne grzyby żyjące na naszej skórze, a za silne wydzielanie sebum stwarza im idealne warunki do namnażania się, a co za tym idzie do podrażniania skóry głowy. Suchy łupież również może być powodowany przez grzyby, których ilość jest naturalna, jednak to skóra jest na nie zbyt wrażliwa. Podrażnienie skóry może wywoływać również nieodpowiedni produkt do oczyszczania, pielęgnacji lub stylizacji włosów.

Podstawą pielęgnacji włosów z tendencją do łupieżu jest odpowiednie oczyszczanie. Przede wszystkim warto zainwestować w szampon przeciwłupieżowy – najlepiej sprawdzą się wszystkie produkty lecznicze, które będą walczyć z przyczyną (grzybem). Warto mycie głowy szamponem przeciwłupieżowym przeplatać ze stosowaniem delikatnego szamponu nawilżającego, który nie podrażni dodatkowo skóry, ale wyeliminuje przesuszanie pojawiające się po aplikacji produktu leczniczego. Należy także pamiętać o regularnym myciu włosów i nie dopuszczaniu do przetłuszczania się włosów, bo właśnie łój stanowi pożywkę dla grzybów.

Oczyszczanie skóry głowy można dodatkowo wspomóc odpowiednią pielęgnacją. Świetnym pomysłem przy łupieżu jest peeling skóry głowy, który pomoże złuszczyć nadmiar obumarłego naskórka. Nie należy także rezygnować z odżywiania włosów – stosowanie odżywek lub masek nawilżających do włosów pomoże zniwelować problem przesuszania. Warto jednak, aby pamiętać, żeby odżywki nakładać od ucha w dół i nie aplikować ich bezpośrednio na skórę z łupieżem.