Ogólne zasady stosowania olejków do włosów.
Pielęgnacja włosów tylko z pozoru jest łatwą sprawą. Musimy zharmonizować ją z pielęgnacją skóry twarzy oraz dobrać kosmetyki odpowiadające rodzajowi skóry głowy i włosów. Jeżeli dopiero co rozpoczynamy pielęgnację, (bo wcześniej nie miałyśmy na to czasu lub nie przykładałyśmy do tego większej uwagi), to warto zacząć od wypróbowania olejków. Dlaczego? Większość z was powiedziałaby zapewne, że nie ma sensu nakładać na włosy czegoś, co służy do smażenia potraw.
A jednak! Olejki świetnie nadają się do pielęgnacji włosów.
Musimy jedynie wiedzieć, jak poprawnie dobrać olejek do rodzaju włosów. Wystarczy, że określisz porowatość włosów. Mimo że brzmi to dość dziwnie, sama czynność nie jest niczym trudnym. Włosy wysokoporowate są zazwyczaj przesuszone, szorstkie w dotyku, puszą się i elektryzują. Kąt odchylenia łusek włosów od rdzenia włosa jest bardzo duży. Włosy niskoporowate charakteryzują się małym kątem odchylenia łusek. Dodatkowo są gładkie, lśniące i proste. Istnieją także pośrednie formy porowatości. Włosy, które takową posiadają, powinny być pielęgnowane w sposób zbliżony do jednego z wyżej wymienionych rodzajów porowatości. Dlatego włosom wysokoporowatym dobrze służą: olej lniany, olejek słonecznikowy, olejek sojowy i olejek konopny. Włosy niskoporowate powinno pielęgnować się: olejem kokosowym, masłem Shea lub olejem rycynowym.
Sposób aplikacji uzależniony jest od konsystencji olejku do włosów. Dzielimy je na te, które występują w stałej formie i w płynnym stanie skupienia. Do pierwszej grupy zaliczymy tzw. oleje stałe (kokosowy, palmowy, babassu), a do drugiej – wszystkie inne. Oleje stałe przed aplikacją należy podgrzać, aby przybrały bardziej plastyczną postać i były łatwiejsze do nakładania. Niektóre oleje płynne również można podgrzać; jednak nie wszystkie tego wymagają. Zimne olejki nanosi się tak samo dobrze, jak te ciepłe. Pamiętaj, że nie wolno zagotować produktu, ponieważ starci większość witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych.
Olejków do włosów można używać jako samodzielnych kosmetyków lub dodatków do innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Do ulubionej maseczki lub odżywki dodaje się kilka kropel wybranego przez nas olejku. Przygotować również można kosmetyk na bazie olejku. Niewielką ilość olejku i substancji nawilżających, ale nie obciążających (aloes, kwas hialuronowy) należy połączyć z wodą. Miksturę trzeba dokładnie wymieszać i przelać do butelki z atomizerem. Preparatem obficie spryskuje się włosy. Olejki stanowią także fazę tłuszczową w kosmetykach przygotowywanych samodzielnie w domu.