rapeseed oilOlej rzepakowy jest jednym z najzdrowszych i najczęściej stosowanych w różnych dziedzinach życia olejów. Może być używany wymiennie z oliwą z oliwek podczas produkcji kosmetyków. Pozyskiwany jest z nasion rzepaku, rośliny bardzo dobrze znanej i powszechnie uprawianej w Europie. Nazywany jest „oliwą północy” ze względu na swoje dobroczynne działanie na organizm człowieka i skład bogaty w kwasy tłuszczowe.

Pozytywny wpływ na skórę i włosy pozwolił olejowi rzepakowemu uzyskać niemałą sławę wśród osób, które regularnie przeprowadzają olejowanie włosów. Produkt może być nakładany na całą noc lub na kilka godzin przed umyciem głowy. Wcierać go można zarówno w suche, jaki i mokre włosy. Aplikowany na suche pasma, ułatwi ich rozczesywanie, a nakładany na włosy mokre będzie je chronił przed działaniem gorącego powietrza i promieniowania słonecznego. Olej rzepakowy równie dobrze pielęgnuje końcówki włosów, zapobiegając przesuszeniu i rozdwojeniu.

Nie przyciemnia włosów, dlatego może być stosowany przez osoby posiadające pasemka blond lub platynowe.

Jak działa olej rzepakowy? Ze względu na zawartość wielu kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów nabłyszcza i nawilża włosy. Dodatkowo olej rzepakowy zmiękcza i sprawia, że włosy stają się puszyste. Jeżeli chcemy, aby końcówki włosów były w pełni nawilżone, zaraz po umyciu głowy nałożyć możemy dodatkową porcję oleju rzepakowego.

W domu możemy wykonać maseczkę z olejem rzepakowym do włosów zniszczonych. Do sporządzenia kosmetyku potrzebne będą: łyżka oleju rzepakowego, łyżka miodu i żółtko jajka. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i nałożyć na włosy na dwie godziny przed myciem. Opcjonalnie dodać można jogurt naturalny. Po upływie wyznaczonego czasu włosy myje się ulubionym szamponem, najlepiej takim, który nie zawiera wysuszających składników (SLS, alkohole).