Black cumin oilOlej z czarnuszki pozyskiwany jest poprzez tłoczenie na zimno nasion czarnuszki siewnej. Roślinka ta była znana już w starożytnym Egipcie, a także w Turcji i Azji. Olej z czarnuszki dzielimy na naturalny i surowy. Pierwszy z nich ma jasnobrązowy kolor, gorzki smak i korzenny zapach. Nie jest olejem odpornym na ciepło, dlatego nie wolno go podgrzewać. Z tego względu również powinien być przechowywany w lodówce. Drugi z olejów, surowy, posiada intensywny aromat, brązowy kolor i lekko gorzki smak.

Zarówno naturalny, jak i surowy olej z czarnuszki posiadają podobne właściwości. Polecane są w pielęgnacji skóry trądzikowej i alergicznej. Ponadto mają działanie przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne. Jednak w pielęgnacji włosów lepiej sprawdzi się surowy olej z czarnuszki. Pomocny będzie w walce z łupieżem, alergiami i grzybicami skóry owłosionej. Wzmocni łamliwe i wypadające włosy, nawilży pasemka, które puszą się lub przesuszają. Ponadto olej z czarnuszki wzmacnia cebulki włosowe i pobudza wzrost włosów. Dodatkowo przywraca blask, miękkość i elastyczność.

Przeznaczony jest do pielęgnacji włosów wysokoporowatych.

Olej z czarnuszki można zastosować w pielęgnacji włosów metodą OMO. Polega ona na nałożeniu olejku do włosów dwie godziny przed myciem. Następnie głowę myje się takim szamponem, który nie zawiera wysuszających składników. Na koniec zabiegu nakłada się odżywkę bez spłukiwania lub niewielką ilość olejku do włosów.

Aplikacja oleju z czarnuszki jest bardzo prosta. Wystarczy niewielką ilość tego produktu wetrzeć w skórę głowy i we włosy, a następnie zmyć szamponem. Z ziaren czarnuszki możemy zrobić także peeling, tonik lub napar. Ma także zastosowanie w kuchni jako przyprawa do sałatek, serów lub puree. Uznawana jest za jedną z najlepszych roślin leczniczych. Jeżeli wasze włosy są mocno uszkodzone lub osłabione, to najwyższy czas zastosować olej z czarnuszki.