Argan OilOlejek arganowy pozyskiwany jest z drzewa arganowego, rosnącego w północnej Afryce. Owoce tej rośliny podobne są do oliwek. Wewnątrz znajdują się nasiona o podłużnym kształcie, bogate w olej. Pozyskiwanie olejku arganowego odbywa się ręcznie. Jest to proces długi i żmudny, a największa trudność występuje przy rozbiciu skorupki nasion. Proces wytwarzania olejku arganowego polega na zmieleniu owoców i odciśnięciu oleju. Kosmetyczny olejek arganowy ma złotawy kolor, a jego zapach jest prawie niewyczuwalny.

Ze względu na swoje właściwości olejek arganowy ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Największym zaufaniem cieszy się w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Spożywczy olejek arganowy ma ciemniejszy odcień, lekko orzechowy aromat i nie nadaje się np. do nawilżania włosów lub skóry. Natomiast kosmetyczny olejek arganowy ma złoty odcień i z powodzeniem może być wykorzystywany do celów pielęgnacyjnych (nawilżanie i regeneracja skóry głowy i włosów, pomoc przy leczeniu trądziku i innych skórnych chorób, ochrona przed promieniowaniem słonecznym). Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na te cechy i inne oznaczenia na etykiecie, dotyczące daty ważności i sposobu przechowywania.

Olejek arganowy wpływa nie tylko na stan włosów. Produkt oddziałuje także na skórę twarzy i ciała. Pełni ważną rolę w procesie regeneracyjnym skóry oraz zmniejsza widoczność zmarszczek. Ponadto posiada właściwości przeciwbakteryjne, redukuje wydzielanie sebum oraz reguluje pracę gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych.

Olejek arganowy często wykorzystywany jest jako dodatek do szamponów i odżywek. Poleca się go do pielęgnacji włosów zniszczonych częstymi zabiegami fryzjerskimi z wykorzystaniem gorącego powietrza i kosmetyków z zawartością agresywnych składników (amoniak w farbach do włosów). Jakie właściwości posiada olejek arganowy? Pomaga w walce z łupieżem, nawilża i nabłyszcza przesuszone włosy, zapobiega rozdwajaniu się końcówek i odżywia skórę głowy. Olejek arganowy nakładać można na suche lub mokre włosy. Jeden zabieg powinien trwać kilkanaście minut, a tygodniowa kuracja powinna składać się z dwóch lub trzech aplikacji. Podczas regularnego stosowania włosy stają się gładkie, odpowiednio nawilżone, lśniące i odżywione.

 

Tagi: , , ,