castor oilOlejek rycynowy jest najbardziej znanym i łatwo dostępnym produktem pielęgnacyjnym. Pozyskiwany jest z nasion tropikalnego drzewa – rącznika pospolitego. Wytworzenie olejku polega na wyciśnięciu na zimno i zagotowaniu substancji obecnej w nasionach. Proces pozyskiwania trwa tak długo, ponieważ rącznik pospolity zawiera toksyczną substancję. Olejek rycynowy to jasnożółta ciecz, która w kontakcie z powietrzem gęstnieje. Znany był już w starożytnym Egipcie i Indiach jako lekarstwo. W takim charakterze stosowany jest do dziś.

Mimo że olejek rycynowy nie jest tak często wykorzystywany w kosmetyce, to wiele kobiet używa go jako produkt pielęgnujący włosy. O wiele częściej stanowi dodatek do błyszczyków i szminek, ponieważ posiada właściwości nabłyszczające. Jednak przy dłuższym stosowaniu może powodować wysuszenie naskórka. Ostrożnością należy się wykazać także podczas pielęgnacji włosów. Z jednej strony olejek rycynowy nabłyszcza i pobudza wzrost włosów, jednak z drugiej może być przyczyną podrażnień skóry głowy i wypadania włosów.

Olejek rycynowy może być wykorzystany w różnych kuracjach wzmacniających i pielęgnacyjnych. Jeżeli naszym problemem jest wypadanie włosów, wystarczy, że wieczorem wmasujemy podgrzany produkt w skórę głowy, założymy foliowy czepek, a rano umyjemy głowę szamponem. Taką kurację powinno stosować się raz w tygodniu. W przypadku zniszczonych, suchych i pozbawionych blasku włosów, łupieżu lub rozdwojonych końcówek olejek rycynowy można stosować wraz z innymi olejkami i produktami pielęgnacyjnymi. W połączeniu z oliwą z oliwek, octem jabłkowym, naftą kosmetyczną, masłem Shea, woskiem pszczelim lub olejkiem jojoba może przynieść bardzo pozytywne efekty kuracji.

Olejek rycynowy w widoczny sposób poprawia kondycję włosów. Całkiem nieźle radzi sobie także z matowymi pasemkami, wypadaniem włosów i rozdwojonymi końcówkami. Wsmarowany w skórę głowy potrafi wzmocnić mieszki włosowe i pobudzić do wzrostu nowe włosy. Ponadto olejek rycynowy przywraca włosom blask, gładkość, miękkość oraz ładny i zdrowy wygląd.

 

Tagi: , , ,