zdrowe-jedzenie.jpgOdżywianie włosów od wewnątrz to podstawowa zasada w ich pielęgnacji. Zapewnienie włosom odpowiedniej ilości składników odżywczych to konieczność, jeśli pragniemy mieć zdrowe, mocne i dobrze odżywione włosy.

Warto jednak wcześniej zapoznać się ze spisem składników, które są szczególnie lubiane przez nasze włosy.

Krzem – nie bez powodu suplementy diety mające zapewnić zdrowie włosów i paznokci są wzbogacone o krzem, ponieważ ten składnik jest naturalnym budulcem włosa. Organizm niestety dość szybko wytraca krzem, a więc trzeba go uzupełniać. Pierwiastek ten wzmacnia włosy i przyspiesza ich porost.

Cynk – drugim z pierwiastków polecanych na włosy jest cynk, ponieważ spełnia on podobną zasadę. Dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości cynku jest niezwykle istotne dla zachowania dobrej kondycji włosów.

Białko i aminokwasy siarkowe – oba składniki są naturalnymi budulcami włosów, które zapewniają zdrowie włosów. Jeśli chcemy, żeby nasze włosy były gęste i mocne to konieczne jest zaopatrzenie organizmu w siarkę oraz białko.

Witaminy z grupy B – nie ma sensu wyszczególniać pozytywnego wpływu każdej z witamin z tej grupy, ponieważ wszystkie spełniają takie samo zadanie: regulują wydzielanie sebum w skórze głowy, odżywiają i regenerują strukturę włosów, opóźniają procesy starzenia, wygładzają włosy i dodają im blasku. Warto wzbogacać swoją dietę o wszystkie witaminy z grupy B – kwas foliowy, biotynę, inozytol, niacynę, B1, B2, B5 oraz B6.

Witamina C – kolejna witamina niezbędna dla włosów, która potrzebna jest do zachowania sprężystości i elastyczności włosów. Jest naturalnym składnikiem niezbędnym do produkcji budulca łodygi włosa, czyli włókien keratynowych.

Witamina A – witamina odpowiedzialna za skład chemiczny naturalnej bariery ochronnej skóry, czyli warstwy lipidowej zapewniając prawidłowy poziom nawilżenia skóry oraz jej ochronę.

Witamina E – składnik odżywczy nazywamy witaminą młodości, który przyspiesza porost włosów i jest antyutleniaczem, który ochrania cebulki przed toksycznym działaniem wolnych rodników.

Żelazo – jeden z podstawowych pierwiastków, który decyduje o prawidłowej budowie włosa oraz tempie, w jakim włosy wzrastają.

Magnez – składnik odżywczy konieczny dla zachowania prawidłowe kondycji włosów.

Wapń – pierwiastek o działaniu wzmacniającym i przyspieszającym wzrost.