Popularne fakty i mity na temat naszych włosów
Pielęgnacja włosów jest ważna, ale to kwestia bardzo indywidualna – u jednych coś się nie sprawdzi, dla drugich będzie najlepszą metodą. W przestrzeni funkcjonują jednak pewne przekonania, które na stałe zakorzeniły się w naszej świadomości. Sprawdźmy, które z nich są prawdziwe, a które to mity.
[MIT] Długotrwałe i częste szczotkowanie włosów poprawia ich kondycję.
Nasze babcie wierzyły, że regularne czesanie włosów poprawia krążenie skórne, a co za tym idzie włosy zostają lepiej zaopatrzone w składniki odżywcze. Wierząc w poprawę kondycji włosów szczotkowały włosy długo i uparcie każdego wieczoru. Dziś wiemy, że zbyt częste i nachalne szczotkowanie może powodować jedynie rozdwajanie końcówek i elektryzowanie się włosów.
[MIT] Aby włosy były dobrze oczyszczone należy myć je dwa razy.
To przekonanie swoje korzenie ma prawdopodobnie w salonach fryzjerskich, w których włosy po różnych zabiegach myje się przynajmniej dwa razy, a czasami nawet więcej. W rzeczywistości dwukrotne mycie włosów jest niepotrzebne, jeśli np. nie kładłyśmy na włosy wyjątkowo trudnego do zmycia oleju. Dodatkowa dawka szamponu zbytnio udelikatnia skórę i może elektryzować włosy.
[PRAWDA] Tracimy więcej włosów podczas jesieni i wiosny.
Niestety, wypadanie włosów może się nasilić nawet czterokrotnie w okresach przesilenia jesiennego oraz wiosennego. Jesienią i wiosną w naszym organizmie wydziela się więcej hormonów, które wpływają na odnawianie się włosów. Obserwujemy znacznie wzmożoną utratę włosów, które jednak po miesiącu zazwyczaj wracają do normy.
[MIT] Włos, który wypadnie z cebulką już nie odrośnie.
Cykl życia zdrowego włosa wynosi średnio cztery lata, chociaż ten czas może się nieco różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji. Po tym czasie korzeń włosa w mieszku starzeje się i obumiera, jednak wypada dopiero w momencie, w którym zostaje wypchnięty przez nowy korzeń, który wytworzył się na jego miejsce.
[MIT] Wyrwanie siwego włosa sprawi, że na jego miejscu wyrośnie nieodbarwiony.
Kolor włosów uzależniony jest od ilości melatoniny, która wytwarzana jest w komórkach odpowiedzialnych za wzrost włosa. Jeśli mieszek zaprzestaje produkcji pigmentu to każdy kolejny włos, który będzie z niego wyrastał, będzie odbarwiony. Nie należy wyrywać nawet pojedynczych siwych włosów, ponieważ może to znacznie osłabiać strukturę mieszków.
[PRAWDA] Witaminy skutecznie hamują wypadania włosów.
Witaminy są niezbędne do prawidłowe wzrostu włosów, a wzmocnienie cebulek w ten sposób to jedna ze skuteczniejszych metod na wypadanie włosów. Cebulki włosów często zostają zablokowane przez toksyny i nie mogą korzystać z dobrodziejstwa witamin transportowanych w krwiobiegu, a wcieranie substancji witaminowych może dostarczyć składniki odżywcze bezpośrednio do mieszka włosowego.
[MIT] Łysienie jest dziedziczne tylko wśród mężczyzn.
Zapewne kobiety chciałyby, aby problem łysienia dotyczył tylko mężczyzn, jednak także panie mogą odziedziczyć predyspozycje do łysienia. W przypadku kobiet utrata włosów jednak nigdy nie jest całkowita, tak jak u mężczyzn, których łysienie powiązane jest z androgenami, czyli męskimi hormonami.