Który olejek do włosów jest najlepszy?
Niezwykle trudno jest dobrać taki kosmetyk, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i oczekiwaniom. Podobnie jest z produktami przeznaczonymi do pielęgnacji włosów.
Dowiedz się zatem, jaki olejek do włosów będzie najlepszy?
Po pierwsze, określ dokładnie potrzeby swoich włosów. Sprawdź stopień ich porowatości, czyli odchylenie łusek od rdzenia włosa. W głównej mierze to właśnie ta właściwość będzie miała decydujący wpływ na wybór olejku. Dodatkowo powinnaś wiedzieć, czy twoja fryzura potrzebuje nawilżenia, wygładzenia lub regeneracji. Olejek do włosów przyda się także jako kosmetyk pielęgnacyjny podczas zabiegów stylizacji na gorąco. Pomoże także rozczesać splątane po myciu włosy. Olejek do włosów można nałożyć także przed wyjściem na plażę – ochroni włosy przed promieniowaniem słonecznym.
Po drugie, produkt przyda się do zabiegu o nazwie olejowanie włosów. Zasada doboru kosmetyków jest taka sama, jak przy innych sposobach pielęgnacji – wszystko zależy od porowatości włosów. Równie ważne są składniki zawarte w olejkach. Chodzi przede wszystkim o kwasy tłuszczowe: Omega – 3, Omega – 6, Omega – 7 i Omega – 9. To od ich procentowej zawartości zależy między innymi wchłanialność, to, w jaki sposób pielęgnują włosy, czy łatwo się zmywają i rozprowadzają. Dobór olejków zależy również od rodzaju włosów i skóry głowy. Włosy suche i zniszczone powinno pielęgnować się olejami: sezamowym, kokosowym, jojoba, migdałowym, arganowym. Włosy przetłuszczające się można pielęgnować olejkiem jojoba lub oliwą z oliwek. Olejek z drzewa herbacianego pomoże zaś skórze głowy w walce z łupieżem.
Po trzecie, olejek do włosów musi być pełnowartościowy. Co to oznacza? Pełnowartościowy olejek do włosów powinien być tłoczony na zimno i nierafinowany. Tłoczenie na zimno oznacza, że nasiona podczas procesu tłoczenia nie były podgrzewane, tylko wyciskane mechanicznie. Natomiast olejek do włosów, który nie był rafinowany, zawiera wszystkie witaminy i minerały. Tłoczenie na zimno nie niszczy kwasów tłuszczowych i witamin zawartych w olejkach. Rafinacja natomiast to oczyszczanie substancji (w tym tłuszczów) ze składników odżywczych.
Po czwarte, najlepiej, gdy olejek do włosów kupimy w zaufanym sklepie lub prosto z tłoczni olejów. Na etykiecie powinny być podane informacje na temat składu, sposobu pozyskiwania i przechowywania. Dla zachowania ważności i świeżości produkt musi znajdować się w butelce z ciemnego szkła, z dala od źródła światła i ciepła. Jeżeli olejek do włosów kupujemy w aptece lub w sklepie ze zdrową żywnością, zapytajmy o to, w jakich warunkach był przechowywany. A potem pozostaje nam tylko olejowanie włosów.